Lekcje z fiszkami? Jak najbardziej!
niedziela, 21 maja 2017 06:33

Chcąc nieustannie motywować uczniów do nauki języków obcych, do samodzielnego zagłębiania wiedzy, do efektywnego powtarzania, utrwalania i wykorzystywania zdobytej wiedzy, nauczyciele języka angielskiego oraz niemieckiego stale szukają nowych rozwiązań. We wrześniu nawiązaliśmy współpracę z wyd. „Cztery głowy”, w ramach której szkoła otrzymała zestaw fiszek z języka angielskiego oraz niemieckiego. Pomysł wykorzystania fiszek na lekcji okazał się strzałem w dziesiątkę.

Przede wszystkim było to coś nowego i interesującego. Nasi uczniowie bardzo chętnie pracowali z fiszkami, utrwalając materiał poznany na lekcji. Sami również wymyślali zastosowanie fiszek na lekcji. Fiszki więc pobudziły kreatywność naszych uczniów – kilka pomysłów jest autorstwa naszych uczniów. Starsi uczniowie wykorzystywali fiszki w celu budowania dialogów, powtarzania słownictwa, a młodsi utrwalali słownictwo bawiąc się w „Piotrusia” bądź „Memorki’. Założone przez nas, nauczycieli, cele zostały osiągnięte, a nasi uczniowie mogli poznać nowe sposoby na jak najlepszą naukę.

Wykorzystanie fiszek z języka angielskiego oraz niemieckiego bezpośrednio na lekcji to innowacja, której celem jest poprawa sprawności językowych oraz zmotywowanie uczniów do nauki języków obcych. Stanowi to również doskonałą okazję do pokazania, w jak różny i ciekawy sposób można wykorzystać fiszki nie tylko do samodzielnej nauki w domu, lecz również w szkole. Różnego rodzaju ćwiczenia, praca w grupach, w parach czy indywidualna, oryginalne gry i zabawy to świetny pomysł na aktywizację uczniów oraz integrację zespołu klasowego. Nauka z fiszek jest to bardzo skuteczna metoda nauki:

- fiszki umożliwiają błyskawiczne i skuteczne zapamiętanie wyrazów i zdań;

- jest to bardzo dobra metoda szybkiego powtarzania, na lekcji, na przerwie, w każdym miejscu, w którym jesteśmy;

- uczeń ma możliwość nie tylko poznawać i utrwalać słownictwo czy zagadnienia gramatyczne, ale również ćwiczyć sprawność mówienia i pisania.

O tym, w jaki sposób wykorzystaliśmy fiszki na lekcjach można przeczytać również na stronie internetowej wydawnictwa Cztery Głowy.

FOTO

Brygida Wasilewska

Marta Mnich

Dorota Stradałowicz

 

sitemap