Wycieczka - Epoka Lodowcowa na Suwalszczyźnie
środa, 26 kwietnia 2017 22:39

Dnia 26.04.2017 uczniowie naszej szkoły wyjechali na wycieczkę krajoznawczą pod hasłem „Epoka Lodowcowa na Suwalszczyźnie”. Rano dotarliśmy do Pokamedulskiego Klasztoru nad jeziorem Wigry. Oglądaliśmy eremy – dawne mieszkania zakonników oraz krypty w podziemiach kościoła.

W rezerwacie Głazowisko Bachanowo duże wrażenie zrobiło na nas skupisko głazów narzutowych, zostawionych przez lądolód skandynawski i wypływająca ze wzgórz morenowych, kręta, bystra, czysta rzeka Czarna Hańcza. Na platformie widokowej w Smolnikach podziwialiśmy jeziora, torfowiska, ozy, moreny czołowe w pojeziernym krajobrazie, znanym z filmu A. Wajdy pt. „Pan Tadeusz”. Pełniejszą panoramę tego miejsca ujrzeliśmy z najwyższej tu Cisowej Góry, zwanej Suwalską Fudżijamą. W Stańczykach zachwyciły nas mosty kolejowe - jedne z najwyższych Polsce.

Wycieczkę zakończyliśmy w zrekonstruowanej osadzie, prezentującej historię i kulturę Jaćwingów i Prusów, zamieszkujących te tereny w średniowieczu. Na ognisku upiekliśmy kiełbaski. Zadowoleni i pełni wrażeń, wieczorem wróciliśmy do domu.

A. Łapińska, D. Łapińska, E. Bura, B. Wróblewska

FOTO

 

sitemap