Prezentacja Muzeum Wirtualnego im.W.Piotrowskiego
poniedziałek, 20 czerwca 2016 18:34

20 czerwca 2016 r. w Zespole Szkół w Łapach odbyło się spotkanie z panem mgr Marianem Olechnowiczem w ramach realizowanego przez uczniów projektu: „Człowiek z pasją”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej klas IV – VI, jak i uczniowie gimnazjum klas I – III. Pan Olechnowicz z wykształcenia i zamiłowania historyk, a przede wszystkim wielki pasjonat historii naszego regionu, w niezwykle barwny sposób przedstawił uczniom mnóstwo ciekawostek z ostatnich 100 lat dziejów ich małej ojczyzny. Na ekranie monitora przesuwały się obrazy Łap i Łap Osse z ubiegłego stulecia, a także twarze i postacie ludzi na zawsze zamknięte w małych kadrach fotografii. Tysiące zdjęć uwiecznionych na szklanych płytkach negatywów jest wspaniałą pamiątką i świadectwem przeszłości. Część z nich znalazła się właśnie w prezentacji Wirtualnego Muzeum im. Władysława Piotrowskiego, która powstała w ramach projektu realizowanego przez fundację „Aktywizacja” z Łap przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Białymstoku.

Uczniowie z zainteresowaniem śledzili przedstawiane fotografie, włączali się do rozmowy, rozpoznawali dobrze znane im miejsca, ale jakże inne na biało – czarnej „fotce” z przeszłości. Zwracali też uwagę na stroje i fryzury ludzi, na stare budynki. Była to dla nich niecodzienna lekcja historii, a jednocześnie wskazówka jak interesujące mogą być zdjęcia z albumu babci czy dziadka, ile ciekawych historii kryje się czasami za pożółkłą fotografią. Prezentacja pana Olechnowicza uświadomiła uczniom, jakim wspaniałym hobby może być robienie zdjęć i jak wielką wartością mogą stać się one w przyszłości. Spotkanie to, niewątpliwie przyczyni się do popularyzacji Muzeum Wirtualnego i wspólnych wędrówek wnuków i ich dziadków w przeszłość za pomocą osiągnięć nowoczesnych technologii multimedialnych.

Polecamy zajrzeć na stronę http://wirtualnelapy.pl/

Beata Drozdowska

Anna Łapińska

FOTO

 

sitemap