Dyrektor

Od 1 września 2011r. funkcję dyrektora Zespołu Szkół w Łapach pełni
mgr Mariola Bolesława Grodzka.

Wywiad z Panią Dyrektor przeprowadziły uczennice kl. I gimnazjum:
Ewa Jankowska i Anna Mróz.

 • Ile lat uczy Pani w szkole?

W szkole uczę od 1990r, czyli 21 lat.

 • Co skłoniło Panią żeby zostać nauczycielką?

Miałam to szczęście w życiu, że wiedziałam kim chcę być i co będę robiła. Zaczęło się od tego, że kiedy poszłam do I klasy od pierwszych dni bardzo polubiłam szkołę, a  w moją panią wpatrzona byłam jak w obrazek. Ujęła mnie swoją dobrocią, uśmiechem, troskliwością i wielką wyrozumiałością do wszystkich uczniów, a przy tym była wymagająca. Pewnego dnia nauczycielka zapytała: Mariolu, kim chcesz być w przyszłości? Ja odpowiedziałam: panią. Nie wiedziałam, że pani wykonuje zawód nauczyciela:). W dzieciństwie bawiłam się w nauczycielkę. Miałam tablicę, dzienniki. Pomagałam w nauce słabszym uczniom.  W szkole podstawowej i średniej należałam do szkolnej drużyny harcerskiej, pełniłam m.in. funkcje zastępowej. Przygoda z harcerstwem uwidoczniła pewne cechy osobowościowe, które predysponują do zawodu nauczyciela. Bardzo lubiłam dzieci, często opiekowałam się kuzynkami. Potrafiłam je zabawić, zainteresować. Nie zastanawiałam się jaka szkołę wybiorę. To było jasne:). Dodam jeszcze, że swoją panią z podstawówki odwiedzam do dziś dnia. Spotkania, choć nieczęste, sprawiają nam ogrom radości.

 • Co chce Pani zmienić w szkole?

Najbardziej chciałabym zmienić podejście uczniów do zdobywania wiedzy, zachęcić do podejmowania trudu nauki, bo to się po prostu opłaca. Inwestycja we własne wykształcenie to najlepsza inwestycja. Bardzo chciałabym aby szkoła była otwarta  na potrzeby i oczekiwania uczniów i rodziców.

 • Dlaczego chciała Pani zostać dyrektorem szkoły?

Jest naturalnym, że w pewnym momencie człowiek czuje się spełniony i pociągają go nowe wyzwania. Na tę chwilę jestem przygotowana do tego by mieć wpływ na rzeczywistość, która mnie otacza, móc ją zmieniać, dostosowywać, oswajać.

 • Co Pani lubi w naszej młodzieży szkolnej?

Młodzież to świeżość, pomysłowość, dynamika. Bardzo lubię młodzież. A praca w szkole sprawia, że nie ma czasu na nudę, bo każdy dzień przynosi nowe, ciekawe doświadczenia, przeżycia. W uczniach naszej szkoły przede wszystkim doceniam wszelką pozytywną aktywność. Każdy może w czymś być dobry i spełnić się w działaniu, czy to konkursach, czy zawodach, czy w działalności samorządowej, charytatywnej, czy też w pomocy innym i na wielu innych płaszczyznach. Cenię: oryginalność, poczucie humoru, a także sumienność, skromność, przezwyciężanie własnych słabości i wiele, wiele innych cech.

 • Ilu jest uczniów w szkole?

Łącznie z oddziałami przedszkolnym w placówce jest 201 uczniów.

 • Czy jest Pani za tym, aby uczniowie uczęszczali do szkoły w mundurkach?

Mówi się „ładnemu w wszystkim ładnie”:). Człowiek ładny to człowiek z pięknym wnętrzem, a ładny strój jest wtedy, gdy jest estetyczny, schludny, skromny. Czy jest to mundurek, czy swobodne ubranie, każdy powinien czuć się w nim dobrze. Nic na siłę. Na szczęście moda „odkrytych nerek” jest póki co za nami i nie martwimy się, że po prostu się pochorujecie składając zdrowie w ofierze mody:).

Dodam jeszcze przysłowie perskie: "Strona zewnętrzna człowieka jest stroną tytułową jego wnętrza”. I choć nie oceniamy ludzi po ich wyglądzie zewnętrznym to coś tym być musi. Po sposobie ubierania zachowania, inni nas oceniają. Warto zatem dbać o swój wygląd.
Przy okazji przypomnę, że w szkole obowiązuje strój codzienny i świąteczny.

 • Czy jest Pani za tym, aby w szkole odbywały się imprezy?

W szkole odbywa się wiele imprez. Jak najbardziej jestem za ich kontynuowaniem. Na takich spotkaniach poprzez wspólną zabawę ma miejsce integracja zespołu klasowego, całej społeczności szkolnej. W przygotowania, wspólnie z nauczycielami i często rodzicami, włączają się uczniowie i mają możliwość wykazania się pomysłowością i inicjatywą przed i w czasie trwania imprezy. Młodzież uczy się przez to m.in. odpowiedzialności za przeprowadzenie konkursów, zabaw.

 • Czy jest Pani za tym, aby w szkole powstały szafki na książki i inne rzeczy uczniów?

W klasach młodszych uczniowie mają możliwość odciążenia plecaków przez pozostawianie podręczników w szafkach. W starszych jest to trochę kłopotliwe, ponieważ uczniowie korzystają z różnych sal lekcyjnych.

Warte rozważenia jest jednak zaopatrzenia pracowni w komplety podręczników z takich przedmiotów jak np. plastyka, muzyka czy tez informatyka. Taką decyzję można by podjąć po konsultacjach z nauczycielami i rodzicami.

Ciekawym rozwiązaniem, proponowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej,  jest też wykorzystanie tabletów i e-podręczników. Wydawnictwa mają obowiązek opracowania wersji elektronicznej swoich publikacji. Być może niebawem będziemy mogli korzystać z nowych technologii i e-podręcznik stanie się alternatywą dla ciężkich tornistrów. Polega to na tym, że urządzenia pomieszczą w swej pamięci komplet tradycyjnych podręczników, a także dodatkowe pomoce naukowe. Uczniowie mogą również zapisywać własne notatki, rozwiązywać ćwiczenia oraz podkreślać fragmenty tekstu. Umożliwia im to specjalny rysik w połączeniu z ekranem dotykowym. Byłby to powrót do korzeni: tabliczki i rysika, ale jakże nowoczesnej tabliczki. Tradycyjne podręczniki byłyby w domu, a tablety w szkole. Czy i kiedy takie pomysły zostaną wprowadzone zależy od wielu czynników niezależnych od szkoły. Czas pokaże co da się zrobić.

 • Dziękujemy za rozmowę.

Dziękuję bardzo

 

 

 

 

mgr Hanna Gąsowska

Wywiad z Panią Dyrektor mgr Hanną Gąsowską przeprowadziły uczennice klasy I gimnazjum: Milena Śleszyńska i Magdalena Majerowska.

 1. Od kiedy pracuje Pani w szkole w Łapach?
  -W szkole pracuję 17 lat.
 2. Jakich przedmiotów uczyła Pani zanim została dyrektorem?
  -Uczyłam w klasach I-III.
 3. Co myśli Pani o wprowadzeniu mundurków do szkoły?
  -Nie chciałabym, żeby uczniowie nosili mundurki, ponieważ ogranicza on ich w jakiś sposób. Każdy może się ubierać w ubrania, w których lubi chodzić i dzięki temu w szkole jest bardziej kolorowo. :)
 4. Czy uczniowie biorą udział w różnego rodzaju zawodach sportowych, konkursach i odnoszą w nich sukcesy?
  -Nasi uczniowie biorą udział w zawodach i konkursach. Najwięcej uczniów uczestniczy w zawodach sportowych, odnoszą dużo sukcesów, a świadczą o tym puchary, które z trudem mieszczą się w gablocie szkolnej. Nasi uczniowie startują również z powodzeniem w konkursach plastycznych, recytatorskich, teatralnych, a także przedmiotowych.
 5. Co chciałaby Pani zmienić w szkole?
  -Chciałabym zmienić zachowanie uczniów (oczywiście nie wszystkich) na przerwach, aby nie było agresji, bójek, brzydkich słów wobec siebie, żeby wszyscy odnosili się do siebie serdecznie  i kulturalnie.
 6. Ilu nauczycieli liczy rada pedagogiczna?
  -W tym roku w radzie pedagogicznej jest 26 nauczycieli.
 7. Ilu uczniów na czas dzisiejszy jest w szkole?
  -W tym roku szkolnym jest 274 uczniów.
 8. Co chciała by Pani dla uczniów i szkoły?
  -Chciałabym, aby uczniowie naszej szkoły zdobywali najlepsze wyniki w nauce i, aby mogli rozwijać swoje zainteresowania. Chcę, żeby uczestniczyli w konkursach, zawodach i brali udział w wycieczkach. Pragnę, aby stali się mądrymi i wartościowymi ludźmi. Będę dążyć do tego, aby nasi uczniowie mogli uczyć się w jak najlepszych warunkach, dlatego też planuję wymienić okna w całej szkole. Marzę o tym, aby udoskonalić salę gimnastyczną, jednak będzie to bardzo trudne do zrealizowania, ponieważ wiąże się z ogromnym kosztem finansowym.
 9. Co Pani myśli na temat organizowania imprez szkolnych?
  -Uważam, że w szkole powinny być organizowane różne wesołe imprezy, bo oprócz nauki i obowiązków uczniom należy się czas zabawy i odpoczynku, pod warunkiem, że uczestniczące w nich osoby będą grzeczne i kulturalne. Mile widziana jest inwencja i pomysłowość uczniów.
 10. Czy jest Pani zadowolona ze swojej pracy, pracy uczniów i nauczycieli?
  -Jestem zadowolona z pracy wszystkich, którzy starają się i wkładają wysiłek w to co robią. Satysfakcjonuje mnie praca nauczycieli, oraz wielu uczniów i mam nadzieję, że ci, którzy nie lubią pracować, zrozumieją swój błąd i zmienią się z czasem. W wykonanie swoich obowiązków wkładam dużo serca i staram się wykonywać je jak najlepiej.
 

sitemap